Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş Kliniği


-???-

Protez Diş Çeşitleri : Diş Kaplama Porselen Kron zirkon kuron zirkonyum metal seramik diş kaplaması Protezlerin türleri cinsleri tipleri Sincan Eryaman Etimesgut ANKARA

Ulaşım - İletişim > 08. Protez (Takma_Diş)

Sabit Protez Çeşitleri Nelerdir ?

~ Özet ~

Diş Hekimliği Rehberimde; Protez bilimi ile ilgili hazırladığım bu bölüm dahilinde, diş protezlerinin temel tanımlarını ve çeşitlerini :
"Protez Nedir? - Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?" sayfasında özetledim.

Bir önceki sayfada, "kron diş kaplaması nasıl yapılır?" sorusunu; her aşamasını resimlerle örneklendirerek mümkün olduğunca ayrıntılı bir özet olacak şekilde cevapladım.

Bu sayfada ise, öncelikle
"kron diş kaplaması NEDEN yapılır?" sorusunu cevaplarken, "kron diş kaplaması ÇEŞİTLERİ nelerdir?" hususlarında sizleri bilgilendirmeye çalıştım.

Kron Diş Kaplaması NEDEN - NE ZAMAN Yapılır ?

Aslında, "Neden diş kaplaması yapılır?" sorusunun cevabı, tüm bu diş hekimliği rehberi içeriğini kapsar. :)

Özetle : Çürük, Diş Kaybı, Diş Çatlaması, Kanal Tedavisine sekonder, Diş gıcırdatması (bruxism), dişlerin doğuştan deformasyonu, Sonradan gelişen her türlü diş problemi... gibi sayılabilecek yüzlerce patolojik durumda GEREKTİĞİNDE, veyahut da sadece ESTETiK ihtiyaçlardan dolayı kişisel tercih sebepleri ile Diş Kaplaması yapılabilir.

Bu noktada akılda tutulması gereken önemli bir ayrıntı :
Tıbbi
ZORUNLULUK hallerindeki uygulamalar hususunda, mutlaka diş hekiminiz ile karşılıklı "dialog" halinde olmanız gerekliliğidir !

Estetik amaçlı diş kaplaması prosedüründe göz önünde bulundurulan öncelikler, daha çok uygulamayı yaptıran kişinin seçimleri doğrultusundadır. Ancak, diş hekiminiz size tıbbi zorunluluktan dolayı diş kaplaması öneriyor ise, bu önerinin altında yatan sebepleri mutlaka doğru anladığınıza emin olmalı ve mevcut diş rahatsızlığınızın doğası hakkında layığı ile bilgilendirilmeden böyle bir öneriyi göz ardı etmekle ulaşacağınız tek noktanın, tedavi önerilen dişin kaybı veya işlevsizleşmesi olacağını anlamanız şarttır !

Örneğin;

İyi bir diş hekimi, neredeyse "her dişi" dolgu tedavisi ile onarabilir !
Ancak bazı durumlarda, bunu "yapabileceği" halde, yapmamayı ve bunun yerine "kron diş kaplaması" uygulamasını önermeyi seçer !


Bu tıpkı şu duruma benzer. Diş ağrısı ile gelen bir hasta, şiddetli ağrısı nedeni ile en kısa sürede ağrıdan kurtulma eğilimindedir. Ve pekçok diş ağrılı hasta, diş kliniklerine, şiddetli ağrı yaratan dişi "çektirerek" bir an önce yaşadıkları tatsız durumdan "kurtulmak" amacı ile gelir. Ancak bu durum diş hekiminin gözünde,
"ağrıyan bir parmağın ağrısına son vermek için biran önce kesilip atılmasını istemek" ile eş anlamlıdır ! Diş hekimi çoğu ağrılı diş hastasında (tabii ki, gerekli muayene ve tetkikleri yaptıktan sonra), "diş çekimi" yerine "kanal tedavisi" seçeneğini uygun görür. Ancak ağrı ajitasyonu ve anksiyetesi altındaki hasta, ayriyeten ne yazık ki kanal tedavisinin diş çekimine göre biraz daha masraflı olmasının da etkisi ile, "bir an önce" ve "en maliyetsiz" çözüme doğru meyletmektedir! Bu durumda, ön plana çıkan artık kendisini emanet etmek üzere olduğu diş hekiminin "basireti"dir. Eğer, bu tip bir hasta ile karşılaşan diş hekimi, hastanın ısrarı ile gerekmediği halde ağrıyan dişi çekme yönünde tercih yapar ise, bu durumda meslek ahlakına ters davranmış olacaktır!..

Diş Kron Kaplaması durumunda da, yukarıdaki paragrafta örneklendirilen senaryoya uygun pek çok vâka ile karşılaşılmaktadır. En çok rastlanılan örneklerinden bir tanesi; kanal tedavisi yapılmış ağzın en geri kısmındaki çiğnemeye yarayan "azı dişlerinin" büyük çaplı dolgularında, kron diş kaplaması önerilmesidir. Bu dişler, çiğneme esnasında yüzlerce kilograma varan basınçlara maruz kalmaktadırlar. Tabii ki yapılan kanal ve akabinde dolgu tedavisi bu basınçlara bir yere kadar karşı koyabilecek dirayettedir ancak, belirli büyüklükten sonra dolgular orta ve uzun dönemde diş için yeterli koruyuculuğu sağlayamamaktadır. Çiğneme işlevi için son derece önemli, dolayısı ile de sağlamlığının korunması "şart" olan bu dişlerde, kanal ve dolgu tedavisini takiben bazen diş hekimi tarafından bir de "kron kaplama" önerilmektedir. Hastalarımız şunu bilmedirler ki, böyle bir öneriyle karşılaştıklarında, diş hekiminin birincil düşüncesi mutlaka ve her zaman, girişim yaptıkları dişin orta ve uzun dönemdeki varlığını ve işlevini koruma altına almaktır. Diş hekiminin maddi nedenlerle böyle bir öneri yapması söz konusu olmadığı gibi, hastanın da bu öneriyi maddi nedenlerle geri çevirmesi ne yazık ki söz konusu diş ile ilgili pek hayırlı bir sona zemin hazırlamaz.

Sonuç olarak şu gerçek unutulmamalıdır. Bu sayfa, tamamen diş hekimliği konularında bir "bilen" tarafından, ihtiyaç sahiplerini "doğru" bilgilendirme kaygısı ile oluşturulmuş bir rehber içeriğidir. Her zaman sizin birebir dialogda olduğunuz diş hekiminizin görüşü ön planda olmalıdır çünkü sizi muayene etmiş ve tetkiklerinizi değerlendirmiş olan uzman kişi odur. Burada okuduklarınız sadece sizin konu hakkında bir "ön bilgi" edinmenizi amaçlamaktadır !

Kron Diş Kaplaması ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Öncelikle belirtmeliyim ki; bu sayfada özetini kullandığım Diş Hekimliğindeki
Diş Protezi Çeşitleri ile ilgili 4 maddelik sınıflama ile ilgili daha geniş bilgiyi :
"Protez Nedir? - Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir?" sayfasında bulabilirsiniz.

*** Üretim malzemelerine (seramik/porselen, zirkon -metalli-metalsiz ...),
*** Ağız içerisindeki implantasyon şekillerine (sabit-hareketli...),
*** Protez ağız içerisine yerleştirilirken kullanılan cerrahi uygulanma prosedürlerine (çene-yüz cerrahisi, implant, kaplama, dental veneer...) ve
*** Hastalar tarafından kullanılma tekniklerine göre :

Diş Protezi Çeşitleri ; 4 temel gruba ayrılırlar :


1. Çene ve Yüz protezleri
2. Sabit Protezler
(Porselen-Seramik Zirkon Kron kaplama, Köprü, Laminate Veneer...)
3. Hareketli Protezler
((Tam) Total Protezler ve (Parçalı) Parsiyel Protezler)
4. İmplant Protezleri

-------------------------------------------------------------------------------------------


Şu an okumakta olduğunuz sayfanın düzenlenme amacı;
SABİT PROTEZLER
ile ilgili bilgilerin detaylandırılması olduğundan; sadece bu konu ile ilgili ayrıntılara yer verilecektir. Ancak sizin aradığınız bilgi diğer detaylar ile ilgili ise lütfen şu sayfalara göz atınız :


~ " Diş Kaplaması Nasıl Yapılır ? " ~

~ " Diş Hekimliğinde Hareketli Protezler " ~

~ " Diş Hekimliğinde İmplant Tedavisi " ~

SABİT PROTEZ NEDİR ?

Hazırlık Aşamasında....

Hazırlık aşamasında....

PROTEZ DİŞ - ANA SAYFASI
(GERİ)

"REHBER" Ana sayfası

___1___
Ağız & Diş
Temel Yapısı

___2___
Acil & Sık Sorulanlar

___3___
Radyo-
diagnostik

___4___
Periodontoloji (Diş Eti Hst.)

___5___
Tedavi (Dolgu)

___6___
Endodonti (Kanal)

___7___
Ortodonti
(Diş Teli)

___8___
Protez (Takma Diş)

___9___
İmplant (Vida'lı diş)

___10___
Cerrahi (20'lik diş...)

___11___
Pedodonti
(Çocuk Diş.)

___12___
Estetik Diş
Hekimliği

Ana Sayfa

Kliniğimizin Resimleri

Anlaşmalı Kurumlarımız

Tedavi Fiyat bilgisi

Ulaşım

Aysun İĞNELİ

| -???-


-???- | -???-