Diş Hekimi Ankara : Aysun İĞNELİ Diş Kliniği - Sincan, Etimesgut, Elvankent, Eryaman - Ağız ve Diş Sağlığı Özel Diş Kliniği


-???-

Protez Diş Çeşitleri : Sabit Köprü Hareketli Protez Kaplamalar : Kron zirkon kuron zirkonyum kaplama diş kaplaması Protezlerin türleri cinsleri tipleri

Ulaşım - İletişim > 08. Protez (Takma_Diş)

Protez Nedir ? - Diş Protezi Çeşitleri Nelerdir ?

"Protez" kelimesinin anlamı & kökeni :

Protez Bilimi (Prosthetics), vücutta var olup işlevini yerine getiremeyen veyahut doğuştan olmayan ya da sonradan herhangibir nedenle kaybedilen bir organın işlevlerini mümkün olduğunca taklit edebilmek için üretilmiş yapay organ (Protez) dizaynı ile ilgilidir. Protez eski yunanca "ek - eklenti" anlamına gelen bir kökten türetilmiş tıbbi terimdir.

Biomekatronik (Biomechatronics) bilimi, biyoloji(tıp) +mekanik +elektronik +robotik +nöroloji bilimlerini kullanarak, biyolojik organizma sistemlerine entegre edilebilen yapay işlevsel organlar üretmeyi hedefleyen uzmanlıktır ve protez bilimine kaynak teşkil eden üst bilimidir.

PROTEZ DİŞ ÇEŞİTLERİ

Diş Hekimliğine özel Dental Protez Diş (Denture) kavramı, tüm genel prosthetics tanımına uyacak şekilde kullanılır. Ancak Protez diş, genel olarak sadece "yapma diş ~ kaplama diş" mahiyetinde anlaşılır. Oysa misal; diş hekimliğinde implant nedir? konusunda değinildiği üzere, cerrahi girişimlerden olan dental implant vidası da sonuç olarak bazı tip protez dişlerin bir parçasını oluşturan bir protez bileşendir. İmplant vidası, üzerine yapılan kron kaplama ile birlikte protezinin bütününü oluşturur ve ismi artık implant-protezi olur.

Diş organının yapay olarak taklit edilmesi olarak özetlenebilecek "yapma diş / takma diş / Suni diş" şimdiki konumuzdur.
Prostodonti (Prosthodontics) bu konu üzerine uzmanlaşmış diş hekimliği bilimi dalıdır. İleri derece komplikasyonlar içeren çok zorlu vakalarda diş protezi yapabilmek üzerine uzmanlaşmış diş hekimine Protodontist (Diş Protezi Uzmanı Diş Hekimi) denir.

Mevcudiyetini devam ettiren ancak işlevselliği yetersiz gelen doğal dişlerin, küçültülerek yeniden boyutlandırılması ve şekillendirilmesi akabinde üzerine kaplama kronu yapıştırılarak yeni bir diş oluşturulması veyahut da artık kaybedilmiş dişlerin boşluklarındaki yerlerine çeşitli teknikler ile yeni bir diş yapısı tertiplenerek üretilen diş hekimliği çözümlerinin genel tıp terminolojisindeki tabiri;
Yapma diş = Diş Protezi konseptidir.

Üretim malzemelerine
(seramik/porselen, zirkon -metalli-metalsiz ...), ağız içerisindeki implantasyon şekillerine (sabit-hareketli...), protez ağız içerisine yerleştirilirken kullanılan cerrahi uygulanma prosedürlerine (çene-yüz cerrahisi, implant, kaplama, dental veneer...) ve hastalar tarafından kullanılma tekniklerine göre çeşitlenen farklı yapıları dolayısı ile Diş Hekimliğindeki Diş Protezi Çeşitleri ; 4 temel gruba ayrılırlar :

1. Çene ve Yüz protezleri
2. Sabit Protezler
(Porselen-Seramik Zirkon Kron kaplama, Köprü, Laminate Veneer...)
3. Hareketli Protezler
((Tam) Total Protezler ve (Parçalı) Parsiyel Protezler)
4. İmplant Protezleri

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Çene ve Yüz Protezleri; Kafa ve yüz protez cerrahisi'nin (Craniofacial Prosthetics) alt dalı sayılabilecek Maksillofasial Cerrahi uzmanlığı (Çene-Yüz Cerrahları = Maxillofacial Prosthodontist) tarafından gerçekleştirilen, kafa ve yüz dokuları kaybı ile birlikte olan diş kayıpları durumlarındaki masif rekonstrüksiyonlarda kullanılan teknikleri içerir. Detayları bu rehberin oluşturulma hedeflerinin dışında olduğundan burada verilmeyecektir.

*. Öncelikle gerekli temel bilgiler için bu sayfayı okuyunuz ...: ~ " Diş Kaplaması Nasıl Yapılır ? " ~

2.
Sabit Protezler ile ilgili resimli açıklamalar için tıklayınız .......: ~ Diş Hekimliğinde Sabit Protezler ~

3. Hareketli Protezler İle ilgili resimli açıklamalar için tıklayınız : ~ Diş Hekimliğinde Hareketli Protezler ~

4. İmplant Protezleri ile ilgili reber bölümümüz için tıklayınız ....: ~ Diş Hekimliğinde İmplant Tedavisi ~

PROTEZ DİŞ - ANA SAYFASI
(GERİ)

"REHBER" Ana sayfası

___1___
Ağız & Diş
Temel Yapısı

___2___
Acil & Sık Sorulanlar

___3___
Radyo-
diagnostik

___4___
Periodontoloji (Diş Eti Hst.)

___5___
Tedavi (Dolgu)

___6___
Endodonti (Kanal)

___7___
Ortodonti
(Diş Teli)

___8___
Protez (Takma Diş)

___9___
İmplant (Vida'lı diş)

___10___
Cerrahi (20'lik diş...)

___11___
Pedodonti
(Çocuk Diş.)

___12___
Estetik Diş
Hekimliği

Ana Sayfa

Kliniğimizin Resimleri

Anlaşmalı Kurumlarımız

Tedavi Fiyat bilgisi

Ulaşım

Aysun İĞNELİ

| -???-


-???- | -???-